Vykdome darbus:
- Pagrindų įrengimas;
- Trinkelių ir plytelių klojimas;
- Akmeninio grindinio klojimas;
- Asfaltbetonio klojimas;
- Bortų pastatymas;
- Kt.
Grindinio trinkelių klojimo technologija
Pirmasis paruošiamųjų darbų etapas – klojamo ploto aukščių ir kontūro nustatymas, įskaitant šios teritorijos kampus, šalia esančias aikšteles bei nuokrypius.
Panaudojus aukščiu nustatymui lazerinį nivelyrą turėsit daug pranašumų, palyginant su optiniu nivelyru.
Žemės darbams, patartumėme naudoti mini krautuvą, kuris paspartins darbų atlikimą. Su šia universalia technika, per vieną darbo dieną paruošiama maždaug apie 100m2 pagrindų.
Po aukščio matavimo reikia nukasti viršutinio grunto (dirvos) sluoksnį. Silpni pagrindai turi būti pašalinti iki esamo apatinio sluoksnio, kuris tenkina reikalaujamas sąlygas, t. y. pastovumo, laikomosios galios.
Dalis iškasto grunto yra pakraunama į auto-savivarčius ir išvežama, kita augalinio grunto dalis paliekama statybos aikštelėje kraštų užpylimui.
Reikia įvertinti tai, kad nežiūrint, jog grindinio trinkelės priglunda glaustai viena su kita, pagrindas yra prisotinamas vandeniu per trinkelių siūles. Dėl šios priežasties reikalingas drenažinis, šalčiui atsparus sluoksnis (žvyras, smėlis). Tuomet kita dalis vandens gali būti vedama tiesiai per grindinio trinkelių ar šaligatvio plytelių paviršiu. Bet kuriuo atveju grindinio trinkelių ar šaligatvio plytelių klojimas privalo turėti nuo 1% nuolydį, nuvesti lietaus vandenį. Šis veiksnys apsaugo ir neleidžia susidaryti “klampynėms”.
Smėlio storis parenkamas įvertintinus esamą gruntą. Apsauginis šalčiui atsparus sluoksnis turi apsaugoti dangos konstrukciją nuo žalingo šalčio poveikio. Dažniausiai naudojamas 10-20 cm smėlio sluoksnis. Smėlio-žvyro pagrindai turi būti taip sutankinami, kad būtų pasiektas sutankinimo rodiklis DPr, ne mažesnis kaip 100%.
Laikančio sluoksnio įrengimui turi būti naudojamos šalčiui atsparios, granuliuotai vientisos medžiagos (skalda). Ši medžiaga turi būti išklota (patiesta) vientiso aukščio ir tolygiai nuolydžiams. Pagrindo storis pirmiausia priklauso nuo busimos apkrovos dydžio. Jeigu trinkelių ar plytelių danga skirta pėsčiųjų takeliams, ji gali būti klojama ant vandeniui pralaidaus 10-20cm storio smėlio pagrindo. Jeigu danga skirta didesnei apkrovai (pav. lengvųjų automobilių stovėjimo aikštelė), įrengiamas ir smėlio pasluoksnis 10-20cm storio, ir skaldos pagrindas, kuris siekia 12-15 cm.
Pagrindai yra tankinami, tiesiami ir sluoksniuojami pagal statybos techninius reglamentus.
Sutankintas paviršius padengiamas akmens dulkėmis.
Pagrindai tankinami kol bus pasiektas deformacijos modulis E v2 ≥ 120MPa, važiuojamajai daliai.
Sutankintas paviršius padengiamas akmens arba granito atsijomis, kurios tiesiamos 3 cm sluoksniu arba sausu smėlio cemento mišiniu iki 3 cm storio. Prieš pradedant tiesti lyginamąjį sluoksnį, reikia pakloti ir sutvirtinti lyginamuosius vamzdžius.
Kai vamzdžiai sutvirtinti yra tiesiamas pirmas sluoksnis. Būtinai tankinamas. Po to tiesiamas antras. Patiesta danga nevaikščioti!
Trinkelių klojimo darbams pradėti reikalinga statybos brigada 3-4 asmenys, kurie atliks 20-40m2 per darbo pamainą. Trinkelių klojimas pradedamas nuo: apatinio taško – svarbaus optinio taško – svarbių elementų: paradinis įėjimas, priebutis ir t.t.
Prieš pradedant grindinio trinkelių ar šaligatvio plytelių klojimą, svarbu ištiesti virves, išlaikant tarp jų 90 laipsnių kampą per visą objekto ilgį ir plotį.
Vėliau pagal ištiestas virves pradėti trinkelių klojimą. Grindinio trinkelių tarpelius rekomenduojame tikrinti kas 10 eilių. Trinkelių klojimas vyksta naudojant guminį plaktuką, lengvu stuksenimu per plyteles.
Trinkeles kloti, rekomenduojame, sumaišant jas iš skirtingų įpakavimų, nes kiekvienas padėklas turi skirtingą atspalvį. Tokiu būdu išvengsite spalvingų “dėmių”. Ypač tai patartina daryti klojant spalvotas trinkeles.
Tiksliam trinkelių ar plytelių pjovimui naudojamas žymeklis-matuoklis atstumams ir kampams.
Didesniam trinkelių klojimo kiekiui rekomenduojame naudoti mechaninį peilį. Kokybiškai atpjauti trinkelę naudojamos plytelių pjovimo staklės su deimantiniu disku.
Horizontalus trinkelių ar plytelių paviršius yra kontroliuojamas su 4 metrų brauktuve. Galima paklaida nuo 5 mm iki 1 cm 4m2 plote. Išvengti suirimo kraštuose naudojami plastikiniai ir betoniniai bortai, latakai, stulpeliai ir kiti betoniniai gaminiai. Važiuojamos dalies kraštuose statomi betoniniai gatvės arba vejų ( tik leng. mašinoms) bordiūrų elementai. Betoniniai gatvės ir vejos bordiūrų elementai betonuojami.
Aikštelių ir takų, skirtų pėstiesiems, kraštuose įrengiami plastikiniai, betoniniai vejų bordiūrų elementai. Arba kraštai sutvirtinami betono trinkelėmis (akmenimis, granito kubeliais ir t.t.) paklodami jos krašte, skersai takelio. Papildomam aikštelės krašto sustiprinimui, esamas paklotas nukasamas ir užpildomas betonu. Betonas privalo siekti pusę plytelės ar trinkelės krašto ir vėliau padengiamas augaliniu natūraliu sluoksniu.
Kai šaligatvio plytelės ar grindinio trinkelės yra paklotos, pilama nedaug, bet būtinai sausu bei švaru granito atsiju (fr.0-2mm) arba akmens dulkių, kad jos lengvai bei glaustai padengtų tarpelius tarp grindinio trinkelių. Šluojamos granito atsijos tolygiai paskirstomas per visą plotą ir lengvai patenka į tarpelius, taip užtikrindamas saugų tarpelių, siūlių sandarumą.
Vėliau sausas ir švarus paviršius tankinamas naudojant vibroplokštę su padu. Po tankinimo visas procesas kartojamas.
Rekomenduojame granito dulkių sluoksnį palikti tam tikram laikotarpiui. O vėliau iššluoti aikštelę. Greitesniam būdui galima naudoti šaligatvių plytelių tarpelių užpildymo mašiną.
Šios rekomendacijos padės Jums grindinio trinkelių klojimo darbuose.
Norite sužinoti daugiau? Susisiekite su mumis